Zarządzanie różnorodnością. Budowanie różnorodnych zespołów

Różnorodność perspektyw, stylów myślenia, działania, pokoleń itd. jest konieczna by stymulować innowacyjność i rozwiązywać efektywnie nowe problemy. Jednocześnie jest niekomfortowa i bywa bardzo trudna do zarządzania. By uzyskać korzyści wynikające z różnorodności trzeba umieć wyjść ze „strefy komfortu”, umożliwić zespołowi korzystanie z takich metodyk i umiejętności, które będą tę różnorodność „obsługiwać”, a czasem także modyfikować kulturę organizacyjną, zmieniając nastawienia i postawy.

Kup bilet

Data

15 stycznia 2019

Miejsce

Kinnarps Polska
Puławska 354/356
02-819 Warszawa
(parking dla gości dostępny przy budynku)

Program spotkania

09:30 – 10:45 dr Joanna Heidtman, Piotr Piasecki podczas tego spotkania Senso.lab porozmawiają o:

– nowym paradygmacie funkcjonowania firm – czy rzeczywiście różnorodność jest ważna? Czy to nie jest prostu „moda” czy trend?
– o psychologicznym znaczeniu jednorodności i różnorodności zespołów i o tym, jak to przekłada się na ich efektywność
– o tym jak mądrze tworzyć i zarządzać różnorodnymi zespołami? Kiedy można i warto je tworzyć? A kiedy z tego zrezygnować?
– Czym są kultury „klanowe”, czy „klanowo-hierarchiczne?

10:45 – 11:30 Różnorodne zespoły – perspektywa psychologiczna w organizacji

„Obsługa” różnorodności w zespole jest trudna. Psychologia pokazuje, że jako ludzie w naturalny sposób dążymy do otaczania się i współpracy z osobami podobnymi do siebie i tworzenia jednorodnych zespołów. Jest nam wówczas łatwiej porozumieć się, działać. Dochodzi do tego poczucie słuszności i bezpieczeństwa – nasz sposób myślenia, czy działania zostaje potwierdzony wśród „swoich”).

W NOWYM PARADYGMACIE (zmienność, niepewność, konieczność innowacyjnych rozwiązań, uczenie się i oduczanie itd.) zespoły jednorodne są coraz mniej skuteczne. Jesteśmy więc „skazani” na różnorodność, ale czy wiemy jak nią zarządzać, by uzyskiwać dobre efekty? Z różnorodnością wiążą się bowiem wyzwania, które w jednorodnych zespołach nie występowały, nowe umiejętności członków zespołu, nowe sposoby działania, które pozwalają zmniejszyć ryzyka (chaos, nieefektywność, konflikt), a zwiększać korzyści (uczenie się, innowacyjność, lepsze rezultaty).

11:30 – 12:00 Przerwa kawowa

12:00 – 12:30 Innowacyjność a różnorodność

W zespołach zwinnych, think tankach, zespołach kreatywnego rozwiązywania problemów można osiągnąć ciekawy efekt synergii, opisany w psychologii jako Umysł zbiorowy – „Takie funkcjonowanie grupy, kiedy podmiotem myślenia i autorem pomysłów jest cały zespół, a nie poszczególne osoby. Przejawia się to w powszechnym i wzajemnym podchwytywaniu, rozwijaniu i uzupełnianiu idei wypowiadanych przez innych członków grupy”.

12:30 – 13:30 Panel dyskusyjny „Różnorodność w nowoczesnych organizacjach” poprowadzi Joanna Heidtman. Udział w panelu wezmą:

• Joanna Tonkowicz – Partner, Absolvent Consulting
• Aleksandra Krawsz –  Marketing & PR Manager, Kinnarps
• Monika Gorzelak – Team Leader HR Business Partner, Objectivity

Dla kogo jest Senso.Lab?

WŁAŚCICIELE FIRM – To oni nadali Sens na początku istnienia swoim firm. Teraz wielu z nich zdaje sobie sprawę, że model biznesowy i sposób zarządzania firmą i ludźmi, który był efektywny i dawał im przewagę konkurencyjną przez ostatnie 10, czy 20 lat się wyczerpał.

KADRA ZARZĄDZAJĄCA – Oprócz zadań merytorycznych, stają oni przed trudnymi pytaniami, na które nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Jak zarządzać pracownikami wiedzy?

SZEFÓW DZIAŁÓW HR – Zadaniem działów HR jest nie tylko rekrutacja, ale też zatrzymanie talentów. Jak budować kulturę organizacyjną, by pracownicy widzieli Sens zarówno w ich pracy, jak i działalności całej firmy?